کد خبر: ۳۸۶۵۳۵
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۱:۰۳ 01 March 2017
اتحادیه بین المللی مخابرات پیشنویس حداقل عملکرد فنی نسل پنجم موبایل یا IMT-2020 را با هدف ایمنی، اتکاپذیری و انعطاف بیشتر در عرضه خدمات متنوع که در سه سناریو زیر قابل تقسیم است منتشر ساخت:

بهبود پهنای باند موبایل(eMBB)
ایمنی قوی و ارتباطات با تاخیر پایین(URLLC)

ارتباطات ماشین گونه عظیم(mMTC)این الزامات به این منظور طراحی نشده اند که گستره کامل قابلیت ها یا عملکردی که نسل پنجم خواهد داشت را مشخص کنند و قرار نیست که نحوه عملکرد آنها در پیاده سازی در شرایط واقعی را هم توصیف کنند.

نرخ انتقال داده حداکثر در شرایط ایده آل برای یک ایستگاه موبایل حداقل: در سرعت دانلود ۲۰ گیگابیت بر ثانیه و آپلود ۱۰ گیگابیت برثانیه تعیین شده است.

نرخ انتقال داده برای تجربه کاربری در محیط آزمایشی نقاط شهری متراکم(eMBB): سرعت دانلود ۱۰۰مگابیت برثانیه و سرعت آپلود ۵۰ مگابیت بر ثانیه است.

تاخیر سمت کاربر، (به معنای زمانی که در یک شبکه رادیویی طول می کشد که یک بسته داده از فرستنده ارسال شده و توسط  گیرنده دریافت شود در واحد میلی ثانیه) در واحد میلی ثانیه در نقاط شهری متراکم ۴ میلی ثانیه و در نقاط نامتراکم ۱ میلی ثانیه خواهد بود.

تاخیر پنل کنترل(زمانی که صرف می شود که وسیله ارتباطی از حالت کمترین مصرف انرژی به تبادل مستمر داده بپردازد ) حداقل باید ۲۰ میلی ثانیه باشد که هدف انگیزشی بهتر آن ۱۰ میلی ثانیه است.

از نظر تراکم ارتباطات هر سلول باید طوری باشد که بتواند کیفیت خدمات را به حداقل یک میلیون وسیله در هر کیلومتر مربع عرضه کند. این ویژگی با هدف فراهم آوردن امکان دسترسی قابل اطمینان به شبکه برای ارتباطات عظیم ماشین به ماشین از قبیل حسگرهای اینترنت چیزها (اشیا)که در محیطهای شهری تعبیه شده، گنجانده شده است.

از نظر طیف ارتباطی پهنای باند حداقل ۱۰۰ مگاهرتز تا ۱ گیگاهرتز و اگر ممکن باشد باندهای فرکانسی بالاتر(بالای ۶ گیگاهرتز ) استفاده خواهد شد.

لازم به تاکید است که اینها همه در حد پیشنویس است و ممکن است تا نوامبر سال ۲۰۱۷ که استاندارد نسل پنجم از سمت اتحادیه بین المللی مخابرات تایید شود، این حداقل ها تغییرات زیادی به خود ببینند.

به نظر می رسد که اینترنت چیزها(اشیا) و تجربه کاربری کاربران در نسل پنجم ارتباطات موبایلی مورد توجه اتحادیه بین مللی مخابرات قرار گرفته است. زیرا در هر سلول در هر کیلومتر مربع باید حداقل یک میلیون تجیهزات از طریق این شبکه اینترنت متصل شوند.

در حالی که در نسل چهارم موبایل تنها پهنای باند عرضه شده از سمت اپراتورهای مخابراتی برای احراز شرایط نسل چهارم کفایت می کرد در نسل پنجم موبایل برای اولین بار تجربه کاربری لحاظ شده است و باید کاربر در یک شبکه که یک میلیون گره دیگر هم به خادم( سرور) متصل هستند حداقل سرعت ۱۰۰ مگابیت برثانیه را دریافت کند.

از این نظر نسل پنجم ارتباطات یک پیشرفت بسیار عمیق نسبت به نسل چهارم ارتباطات محسوب می شود. همچنین کاهش مصرف انرژی در سمت اپراتورها در این پیشنویس مورد تاکید قرار گرفته در حالی که این معیار در نسل های قبلی لحاظ نشده بود.

* پژوهشگر حوزه سیاست گذاری فناوری اطلاعات و ارتباطات
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: