کد خبر: ۳۷۵۵۰۸
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۰:۱۱ 11 February 2017
هجوم لشگر آماده به کار انبوه از کشورهای همسایه به ایران و بی تفاوتی بسیارعجیب سازمان های متولی مثل وزارت کار و کشور این سوال را برای مردم ایران بوجود آورده است که اولویت اشتغال دراین اوضاع نابسامان اشتغال با ایرانی ها است یا اتباع بیگانه؟

گویا برای تعدادی از مسئولان عالی رتبه بیکاری ایرانی و اشتغال گسترده اتباع بیگانه در کشور عادی و حتی بایدی است چرا که نه صدای اعتراضی از مسئولان وزرات کار بلند است و نه حرف های حمایتی از باب صیانت از نیروی کار ایرانی زده می شود.

متاسفانه در برخی برنامه ها مثل برنامه "وطندار" که برنامه های یک طرفه و غیر مصفانه و  البته حمایتی از حضور اتباع بیگانه در کشور است  به صراحت از حضور گسترده اتباع بیگانه در کشور حمایت هم میشود که بسیارعجیب است. وقتی سخنان  مسئولان وزارت کار در این برنامه ها موجب  تلقی از رضایت ایشان از حضور انبوه اتباع بیگانه در کشور را دارد چه جای حرف است؟ چرا مسئولان چشم خود را به روی تهدیداتی که جمعیت عظیم اتباع برای بازار کار ایران دارند بسته اند.

جواب بیکاران ایرانی با کیست؟ چه کسی مسوول صیانت از نیروی کار ایرانی است؟ آیا بازار کار دیگر کشورها سخاوتمندانه به روی اتباع خارجی باز است؟

اگر هم ایران نیروی کار خارجی  بخواهد باید با ویزای مشخص از کشور مبدا و با رعایت یک سری ضوابط رایج بین المللی وارد ایران شوند نه اینکه  یک لشگر اتباع کم سواد و بیسواد غیر مجاز وارد کشور شوند و اینجا سخاوتمندانه با طرح های خلق الساعه مسئولین ما، صاحب ویزای کار شوند!

چرا نمایندگان مجلس سخنان این مسئولین متولی بازار کار ایرانی را رصد نمی کنند و از ایشان سوال نمی کنند که پس وظیفه شما صیانت از بازار کار ایرانی است یا اشتغال اتباع؟ مسئولی که براحتی اشتغال گسترده اتباع بیگانه را مخل اشتغال ایرانی نمی داند نباید از سوی نمایندگان مجلس بازخواست شود؟ مسئولی که ویزای کار را براحتی در اختیار اتباع بیگانه می گذارد نباید بازخواست شود؟

کنسول گری های ما در کشورهای اطراف وقتی می دانند و یقین دارند که اکثر اتباع برای کار ویزای ایران را می خواهند چرا ضمانت های قوی برای بازگشت از ایران را دریافت نمی کنند؟ حرف برخی گدایان خارجی که در تهران در حال گدایی هستند شنیدنی است که با ویزای توریستی می آیند و اینجا تمدید هم می کنند و در تمام مدت راحت در حال گدایی در ایران هستند! و یا حرف کارگران خارجی که با ویزا به ایران آمده اند و اینجا زمانش هم تمام شده اما باز مانده اند و آسوده در حال کارهم شنیدنی است. البته بماند که این ها گدایان یا کارگران نسبتا قانونمداری هستند که حداقل قانونی وارد شده اند چرا که اکثر اتباع قاچاقی زحمت ورود به ایران را به خود می دهند.

هجوم گسترده اتباعی که که خود در پاره ای از هنجارهای اجتماعی دچار مشکل هستند تبعات زیادی را برای کشور ما وارد کرده است.حضور این اتباع در سال‌های متمادی در کشور سبب اشغال پست‌های شغلی، از بین رفتن مهارت‌های شغلی و عدم رغبت ایرانیان برای یادگیری این شغل‌ها شده است.

تاسف از مسئولانی که به جای صیانت از نیروی کار ایرانی حامی اشتغال گسترده اتباع بیگانه در کشورند و با حرف و عمل موجب شده اند که چند میلیون تبعه خارجی در حال حاضر شاغل در کشور باشند!

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: