کد خبر: ۳۵۶۰۶۹
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۸ 07 January 2017
فلاسفه تعاريف مختلفي براي جهل و ناداني بشر دارند كه بدترين نوع آن جهل مركب است؛  اين نوع جهل گونه اي از ناداني است كه  شخص نسبت به آن آگاه نيست؛ مي پندارد كه مي داند در صورتي كه نمي داند؛ اين شكل از جهل به نوعي  خطرناكترين آن هم به حساب مي آيد چراكه اين افراد به واسطه قرار گرفتن در اين شرايط هيچگاه به سراغ كامل كردن آگاهي و كسب دانستني هاي جديد  نمي روند؛ چون خود را نسبت بر همه چيز آگاه مي دانند ؛ اين افراد دقيقا همان كساني هستند كه راه نا صواب را با افتخار طي مي كنند.

با اين مقدمه كوتاه امروز قصد دارم تلنگري به خود و بعضي ديگر از هم وطنانم بزنم كه اين روزها صداي حضور پر رنگشان در شبكه هاي مجازي گوش فلك را كر كرده است.

كاربران؛ ادمين هاي گروه ها ؛ سوپر گروه ها و كانال هاي ريز و درشت تلگرامي؛ دوستاني كه بعضا براي جذب بيشتر مخاطب  از همه چيز خود مي گذرند وگاهي براي پذيرش  چند كاربر بيشتربه سادگي  شرافت و انسانيت  را زير پا مي گذارند.

اگر كمي به عقب بر گرديم  و به تاريخچه ايجاد اين شبكه هاي اجتماعي مراجعه كنيم درمي يابيم  كه ميل به ايجاد زندگي اجتماعي و همگرايي در ما؛  همچون بعضي از حيوانات امري ذاتي و طبيعي است  از اين رو اين گرايش در تشكيل نطفه اوليه شبكه هاي اجتماعي نقش بسزايي داشته است؛ پيوند و تداوم اين زنجيره هم در دنيا از طريق مشاركت و علاقمندي به تعاملات  گروهي و رسيدن به اشتراكات انساني در موضوعات مختلف تقويت شده است.

اين بستر با هدف پيوند دادن عميق تفكرات انساني و به منظور ايجاد وحدت و يكپارچگي و تلاشي جمعي براي  مقابله با چالش ها و ناهنجاريهاي ريز و درشت اجتماعي ايجاد شده؛ هدفي كه بعضي از ما امروز به نوعي آن را به حاشيه رانده ايم و به جاي ترويج اخلاق و فرهنگ صحيح  اين امكان را به محلي براي نشر تفكرات پوسيده خود و بسط ناهنجاري هاي  اجتماعي جديد بدل كرده ايم.

كاربران امروز اين شبكه ها در كشور را مي توان به چند دسته تقسيم كرد.

بررخي از سياسيون و طرفداران آن ها  كه به جاي نشر انديشه هاي خود اين فضا را آلوده به تشديد اختلاف و دشمني نموده اند و در اين بين براي تخريب رقيب از هيچ چيز دريغ  نمي كنند؛ ميدان جنگي ساخته اند؛ كه سلاح آن تهمت؛ افترا و دروغ است؛ بعضي از اين قشر براي كسب قدرت و يا حتي تداوم آن هر كاري مي كنند آن هم جلوي چشم مخاطب ميليوني كه هر چند سال يكبار براي بقا نيازمند راي شان هستند؛ اين دوستان فكر نمي كنند كه دود ناشي از اين دعواها و تخريب ها نهايتا به چشم خودشان خواهد رفت.

دسته  ديگر را  سيل عظيم جوانان بخت برگشته  اي  تشكيل مي دهد   كه  دغدغه اي جز اشتغال؛ كسب پول؛ گرايش به جنس مخالف و همچنين بطالت و وقت گذراني ندارند؛ كاربران اين دسته معمولا جز دست به دست كردن مشتي جوك؛  تصاوير مستهجن و حكايتهاي غير اخلاقي ندارند؛ بدون آنكه به عمق كار خود واقف باشند؛ نسبت به ثبت انواع و اقسام چرنديات در كانال هاي خود و ارسال آن به گروه هاي ديگراقدام مي كنند.

در اين بين البته مشتي افراد بي شرف هم هستند كه دوربين به دست مشغول رصد حركات مردمند  و كوچكترين رخدادي را دزدكي به تصوير مي كشند و براي خود شيريني در كانال هاي بي هويت تر از خود قرار مي دهند؛ اين ها فكر نمي كنند كه تصويري كه آنان براي چند لحظه خنديدن وديگر بهره برداري نشر مي دهند  مي تواند چه تبعات بزرگي براي آن افراد حتي خانواده آنان به دنبال داشته باشد؛ شايد نادانتر از اين افراد ما باشيم كه به راحتي اين محتويات مزخرف را بين خود دست به دست مي كنيم و خواسته و ناخواسته وارد  بازي خطرناك؛ بردن آبروي مردم مي شويم.

آيا اين افراد درك نمي كنند كه در صورت شيوع اين بيماري ممكن است سوژه بعدي شبكه هاي اجتماعي خانواده خودشان باشند؟

آيا اين دوستان نمي دانند كه محتواي فاسدي كه آنان روانه اين فضا مي كنند مي تواند به فاصله چند كليك ساده به دست خانواده خودشان برسد؟

آيا اين عده نمي فهمند كه آلودگي اين فضاي مجازي تا چه اندازه مي تواند در انحطاط اخلاقي مردم يك كشور نقش داشته باشد؟

آيا درك نمي كنند كه نهايتا  زندگي در يك جامعه آلوده  مي تواند چه صدمات جبران ناپذيري برايشان به بار آورد؟

در اين بين البته اقليتي هم هستند كه بر اساس شاخص هاي تخصصي مورد نظرشان با تشكيل گروه ها و كانال ها ي مختلف به تبادل اخبار و تعاملات فكري مشغول هستند كه متاسفانه از بعد فراواني در برابر دو گروه ديگر در اقليتند؛ هر چند بعضي از اعضاي اين گروه ها هم يا سرگرم مجيزگويي بالا دستان هستند يا تخريب آنان؛ به هر حال آنچه بسيار قابل تامل است بهره گيري صحيح از اين فن آوري در جهت افزايش آگاهي هاي اجتماعي و كمك در رفع چالش هاي فضاي واقعي زندگي ماست نه آلوده ساختن و دامن زدن به چالش هاي بيشتر و بزرگتر براي مردم و كشور.

 دبير شوراي عالي فضاي مجازي گفته"روزانه حدود يك ميليون و 200 هزار مطلب در اين فضا نشر پيدا مي كند"

فكر مي كنيد چند درصد از اين مطالب براي جامعه و فرزندان ما مفيد است و چه بخشي از آن حاوي چرنديات و مطالب غير اخلاقي؛ افزايش و كاهش اين درصد ها نه به دولت مربوط است و نه مديران؛ همه بستگي به نوع عملكرد تك تك ما دارد؛ ديگر خود دانيد.
برچسب ها: تلگرام ، هویت جعلی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: