مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان گفت: اوقاف حمایت از اجرای طرح‌هایی که توجیه اقتصادی را دارند را در دستور کار قرار داده است و از طرح‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کند.
کد خبر: ۱۰۹۰۳۴۰
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۷ 31 January 2023

به گزارش تابناک زنجان، حجت الاسلام والمسلمین مختار کرمی، مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان در جلسه شورای اداری شهرستان زنجان با بیان اینکه سه وظیفه مهم حفظ موقوفات، ارتقای و بهروری و اجرای نیات موقوفات بر عهده این سازمان است‌، اظهار کرد: در استان زنجان ۲ هزار و ۸۰۰ موقوفه و ۵۷ نیت وجود دارد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان افزود: درآمد موقوفات استان در سال گذشته ۳۹ میلیارد تومان بود، پیش بینی‌ می‌شود این مبلغ در سال‌جاری به ۷۰ میلیارد تومان برسد.

حجت‌الاسلام کرمی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۲۵ میلیارد تومان برای اجرای نیت و در سال جاری ۲۰ میلیارد تومان هزینه شده است، گفت: ۵۰ درصد درآمد موقوفات برای سرمایه‌گذاری و ۵۰ درصد برای نیات مصرف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سازمان اوقاف اعتباری برای تعمیر یا ساخت مساجد در اختیار ندارد و فقط می‌تواند از نیات استفاده کند، افزود: این در حالی است که همه این سازمان را مسوول تعمیر و ساخت مساجد می‌دانند و هنوز هم مبلغ مصوب شده در این زمینه به دست ما نرسیده است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان، ضمن گلایه از صحبت‌های مسوولان و مردم در مورد هزینه کرد نذورات مسجد حسینیه اعظم زنجان گفت: کل نذورات جمع آوری شده نزدیک به ۵ میلیارد تومان بوده که بخشی صرف هزینه‌های جاری حسینیه، بخشی صرف برنامه‌های فرهنگی، مذهبی که در طول ایام سال برگزار می‌شود و بخشی هم صرف فعالیت‌های اجتماعی می‌شود.

وی ادامه‌ داد: در ایام شیوع ویروس کرونا حسینیه نفش بسیار خوبی در تولید لباس بیمارستانی، ماسک و بسته‌های معیشتی ایفا کرد.

حجت‌الاسلام کرمی تصریح کرد: سازمان اوقاف در حوزه سرمایه‌گذاری برنامه‌های خوبی از جمله تعمیر کاروانسرا سنگی، تاسیس رستوران‌هایی در سطح شهر، تاسیس مدرسه هوشمند ساختمان پزشکان، طرح درختکاری در شهرستان طارم، تولید آب ید دار در شهرستان هیدج، نصب پنل‌های خورشیدی و... انجام داده است.

وی افزود: این نهاد حمایت از اجرای طرح‌هایی که توجیه اقتصادی را دارند را در دستور کار قرار داده است و همچنین از طرح‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کند.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان به طرح توسعه امامزاده سید ابراهیم اشاره کرد و گفت: طرح توسعه این امامزاده مصوب شده و در نظر دارد واحدهای تجاری، موزه، کتابخانه، زائرسرا، سالن غذاخوری و سرویس‌های بهداشتی در این مکان مقدس ساخته شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار